جشن امضای کتاب سربلند برگزار می شود
مهر ۱۷, ۱۳۹۷
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس فارس مدیر برگزیده حوزه گردشگری استان شناخته شد
مهر ۲۹, ۱۳۹۷

نشست نقد و جشن امضای کتاب سربلند برگزار شد

نشست نقد و جشن امضای کتاب”سربلند” (خاطرات شهید محسن ححجی) با حضور نویسنده کتاب و منتقد صبح امروز ۱۹ مهرماه در محل پاتوق کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس فارس؛ نشست نقد و جشن امضای کتاب سربلند به همت اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس فارس و همکاری پاتوق کتاب و دیگر نهادها در محل پاتوق کتاب شیراز برگزار شد.

در این نشست دکتر ساجده تقی زاده منتقد کتاب گفت: سلسله ای از تداعی ها در شهادت شهید حججی وجود دارد که مخاطب را به فضای عاشورا می برد و کتاب سربلند به شکلی نوشته شده که تاثیر تربیتی بسیار زیادی دارد و می تواند تعالیم اخلاقی را به استناد یک الگوی امروزی منتقل کند.

وی ضمن اشاره به خصوصیت های شهید ححجی گفت: نویسنده، فضای خوبی در کتاب سربلند ایجاده کرده است که نوع رفتار و تیپ شخصیت جوان حزب اللهی این نسل را به خوبی نشان می دهد.

این منتقد جوان در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از ویژگی های مهم کتاب این است که نویسنده ی باهوش تلاش نکرده تصویر شهید را رتوش کند و از او یک فرد قدیس را نمایش دهد.همه چیز حتی مطالب قابل نقد را در شخصیت ایشان نوشته است و این مهم باعث اعتماد مخاطب به تمام مطالب کتاب می شود.

تقی زاده ضمن اشاره به دیگر نکات مثبت کتاب گفت: تذکیه نفس و تشبه به شهدا و شهادت طلبی از دیگر ویژگی های ممتاز محسن حججی بوده که در این کتاب به خوبی منعکس شده است.

دکتر تقی زاده در ادامه نقدهایی نیز به کتاب وارد کرد و گفت: البته در کتاب سربلند از شگردهای ادبی اصلا استفاده نشده که می توانست با بهره گیری از قابلیت های خاطره نگاری و داستان نویسی سطح کار را بالاتر ببرد.

در ادامه نویسنده کتاب محمد علی جعفری گفت: پرسش این بود که چه شد که شهید حججی این طور مطرح و تبدیل به یک اسطوره شد؟
موضوع معرفی شهید به صورت واقعی و بدون رتوش که تعمدی بود.

جعفری ضمن اشاره به سختی های این مسیر گفت: تمام مخاطبان کتاب که اقشار مختلف بودند و همه ی کسانی که در تشییع شهید حضور داشتند و در فضای مجازی ابراز احساسات می کردند را به خوبی می شناختم به همین خاطر تلاش نمودم نوع متفاوتی از روایت را در پیش گیرم.
نویسنده همچنین خاطر نشان کرد: کتاب های دیگری در فضای داستان و خاطرات نوشته ام لیکن تعمدا در این کتاب از شگردهای ادبی استفاده نکرده ام.

خاطر نشان می گردد: مدیر کل کتابخانه های عمومی دکتر منوچهری هم در پایان از نویسنده کتاب و منتقد برنامه تشکر کرد و روانی و روایت اثرگذار را از نقاط مثبت این کتاب دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =